Rozmowa okresowa – jak ją prowadzić by dodać podwładnym skrzydeł

Nieważne czy byłeś orędownikiem wprowadzenia rozmowy i oceny okresowej w swojej organizacji, czy uważasz ją za „zło konieczne”, ale gdy musisz (a może nawet chcesz?) w swoim grafiku zaplanować czas na takie spotkania, to poprowadź je tak aby wpłynąć pozytywnie na postawę swoich podwładnych i wypracować z nimi konstruktywne rozwiązania problemów, które dostrzegasz (bądź dopiero je dostrzeżesz) w ich pracy.

1 dzień / 8 godzin
Kadra kierownicza każdego szczebla, do której zadań należy prowadzenie rozmów i ocen okresowych.

Dzięki specjalnie wybranym ćwiczeniom, zadaniom i eksperymentom warsztat ten pokazuje, jak jesteśmy oszukiwani w procesie oceny nie przez pracownika… ale przez własny mózg. Dopóki nie uświadomimy sobie pułapek własnego umysłu, nie będziemy mogli mówić o obiektywności procesu oceny.

Ten warsztat jest właśnie po to, aby nie tylko oceniany pracownik czuł się sprawiedliwie oceniony, ale też by oceniający menedżer zyskał jak najbardziej obiektywny opis działań podwładnego i przeprowadził z nim rozmowę, która zamiast demotywować doda pracownikowi skrzydeł.

Po tym warsztacie spojrzysz inaczej na otaczających Cię ludzi i będziesz inaczej dokonywać oceny ich działań. Uświadomisz sobie, jakie figle płata Twój umysł, gdy musisz podjąć się oceny. Udoskonalisz umiejętność prowadzenia konstruktywnej rozmowy oceniającej, a współpracownicy będą Cię postrzegać jako menedżera, który potrafi uczciwie i rzetelnie ocenić podwładnego i przekazać mu konstruktywny feedback.

Przygotowanie się do rozmowy okresowej.
Prowadzenie rozmowy (kierowanie przebiegiem rozmowy).
Praca z arkuszem oceny.
Posługiwanie się informacją zwrotną - nie tylko podczas oceny rocznej, ale także podczas codziennej pracy.
Dbałość o obiektywność oceny.
Najczęstsze pułapki i błędy oceny - jak ich unikać.
Odpowiadanie na trudne pytania pracowników związane z oceną.
Unikanie konfliktów i demotywacji pracownika, gdy nie zgadza się z oceną.
Wykorzystywanie wyników oceny.