Komunikacja niewerbalna w rekrutacji pracowników

Pozyskanie dobrego pracownika wymaga wielu skoordynowanych działań. Jednym z kluczowych momentów jest rozmowa z kandydatem, której wynikiem może być decyzja o zatrudnieniu. Właściwie zadane pytania to tylko część sukcesu, bo równie ważne jest odpowiednie odczytanie komunikatów rozmówcy, szczególnie tych mniej wyrazistych, na które często nie zwraca się uwagi. Postawa, ton głosu, mimika, gesty – to wszystko może potwierdzać przekazywane słowa lub wręcz im zaprzeczać. Dlatego tak ważna jest umiejętność obserwacji i odczytywania tych sygnałów, a także świadomego reagowania na nie.

Zdobyta na naszym szkoleniu wiedza i umiejętności pozwolą na przeprowadzanie bardziej efektywnych i satysfakcjonujących rozmów kwalifikacyjnych.

1 dzień / 8 godzin
- menadżerowie HR
- kierownicy działu HR
- specjaliści ds. rekrutacji

Szkolenie skupia się przede wszystkim na przekazaniu wiedzy i umiejętności z zakresu obserwacji i analizy zachowań. Zwiększa świadomość znaczenia sygnałów niewerbalnych podczas spotkań z kandydatami. Podnosi pewność  i efektywność działania. Pozwala świadomie budować profesjonalny wizerunek zarówno swój jak i organizacji.

• poprawisz umiejętność odczytywania sygnałów niewerbalnych rozmówcy,
  • zwiększysz poczucie kontroli procesu komunikacji,
  • nauczysz się, jak używać mowy ciała w celu zdobycia konkretnego efektu,
  • zmniejszysz ryzyko ukrycia istotnych informacji przez rozmówcę,
  • poprawisz zdolność wykrywania potencjalnego kłamstwa,
  • zwiększysz efektywność rozmów rekrutacyjnych.

Znaczenie zachowań niewerbalnych.
Postawy, mimika, gestykulacja, kontakt wzrokowy i rola oczu, zachowania uspokajające.
Ustalenie normy zachowania rozmówcy.
Wykrywanie kłamstwa za pomocą sygnałów niewerbalnych.
Oddziaływanie i znaczenie wyglądu zewnętrznego.
Ćwiczenia zachowań pozasłownych:
- kontakt wzrokowy,
- okazywanie zainteresowania,
- wykrywanie kłamstw,
- zachęcanie do kontynuacji wypowiedzi.

Małgorzata Tetlak

Psycholog, trener, absolwentka Psychologii Śledczej w praktyce operacyjnej i procesowej oraz Szkoły Trenerów Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Świadczy usługi dla firm z zakresu przeprowadzania negocjacji, pozyskiwania nowych klientów biznesowych oraz rekrutacji pracowniczej. Prowadzi szkolenia oraz doradztwo z zakresu komunikacji, psychologii kłamstwa, zarządzania talentem w organizacji oraz innowacyjności w biznesie.

Realizuje rozbudowane kilkudniowe programy szkoleniowe.

Członek Polskiego Towarzystwa Psychologów Sądowych w Polsce. Specjalizuje się szczególnie w szkoleniach z obszaru komunikacji niewerbalnej.