Cenna wiedza
6 skutecznych sposobów na utrzymanie pracownika w firmie
3 marca 2020

6 skutecznych sposobów na utrzymanie pracownika w firmie

Pytanie, które zadaje sobie chyba każdy menedżer brzmi: „Jak mam skutecznie motywować ludzi w  moim zespole?” W obecnych czasach pytanie dodatkowo przyjmuje formę: „Jak mam skutecznie motywować ludzi w moim zespole, tak aby zatrzymać ich na dłużej?”

Szanowny szefie, drogi menedżerze, możesz szukać odpowiedzi na to pytanie w książkach, branżowej prasie, internecie, gdzie od groma znajdziesz rad i wskazówek. Serdecznie zachęcam Cię do tego, ponieważ poszerzanie horyzontów, uważam i uważać będę zawsze za rozsądne działanie. Niemniej jednak, bardzo łatwo się w tym wszystkim pogubić…

To pytanie nurtuje wiele osób, podobnie jak Ciebie, dlatego na zlecenie Pracuj.pl i Training Partners przeprowadzono w Polsce badania, które pokazują czego oczekują pracownicy oraz na ile potrzeby te są zaspokajane przez firmy/ szefów. Badanie przeprowadzone zostało na próbie 1572 pracowników w 61 firmach.

Czynniki wpływające na utrzymanie pracownika w firmie

W pierwszej szóstce motywatorów znalazły się:

Czynnik/Motywator

Średnia z ocen pracowników

(skala 0 do 5, gdzie 5 oznacza najwyższy wpływ na moje zaangażowanie/ motywację)

Zaspokojenie potrzeby

1. Docenianie zaangażowania
i sukcesów
4,53– 13,34
2. Dobra atmosfera w miejscu pracy4,36– 4,40
3. Jasno i konkretnie określone cele i zadania4,17– 2,72
4. Pewność zatrudnienia4,09– 5,03
5.  Delegowanie zadań, w których pracownik może lepiej wykorzystać swoją wiedzą4,04– 5,29
6. Podnoszenie kwalifikacji np.: szkolenia, studia3,99– 6,97

Zapewne zwróciłeś uwagę na dwa aspekty:

• wszędzie występuje brak zaspokojenia potrzeb
  • brak motywatora w postaci zarobków

„Sposób przeprowadzenia badania pozwolił na dodatkowe analizy zależności pomiędzy czynnikami motywacji pozamaterialnej, a innymi zmiennymi. Przede wszystkim – relacji pomiędzy motywacją materialną i pozamaterialną. Tu pojawiła się z punktu widzenia autorów badania niespodzianka: niezależnie od tego ile zarabiamy, chcemy być podobnie motywowani pozamaterialnie. Wniosek – pracodawca który dobrze płaci nie może czuć się zwolniony z obowiązku motywowania pozafinansowego. Pozostaje to w zgodzie z teorią motywacji Herzberga, który klasyfikował płacę pośród czynników higieny.” Nie oznacza, to oczywiście, że pieniądze są nieważne. Oznacza to tyle, że zarobki są jednym z podstawowych czynników higieny! Jednocześnie wzrost zarobków nie przełoży się na wzrost motywacji.

Patrząc na powyższe wyniki, pamiętaj, że jak większość badań, zaprezentowane dane są danymi statystycznymi. Mogą być zatem dla Ciebie wskazówką, kierunkowskazem. Jednak faktycznym źródłem odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie – w odniesieniu do konkretnego pracownika, będzie ten właśnie pracownik i nikt inny. Chcesz wiedzieć „co wpływa na motywację”? Udaj się do źródła. Zapewne spora część, ludzi z Twojego zespołu, potwierdzi dane obrazujące wyniki badań. Nie możesz jednak zakładać, że każdego zmotywujesz np.: tworząc dobrą atmosferę w miejscu pracy. Podczas kolejnych wpisów na blogu przyjrzymy się dokładnie, każdemu z 6 kluczowych sposobów na zmotywowanie i zatrzymanie pracownika w firmie.

Autor: Łukasz Frątczak

Literatura: